DJ czy zespół na wesele? Poradnik ślubny #1

DJ czy zespół na wesele
DJ Piotr Kurowski

DJ na wesele

Moja rozmowa (A) z Panem Piotrem Kurowskim (P) – kieleckim DJ-em weselnym.

Pan Piotr to zawodowiec z wieloletnim doświadczeniem w branży muzycznej. Pierwszy raz spotkałam go na weselu w Hotelu Patver u Pauliny i Mateusza, na którym byłam fotografem ślubnym.

Sposób prowadzenia imprezy przez Pana Piotra od razu przypadł mi do gustu. Pierwszy raz byłam na weselu, na którym grał DJ, co w moim otoczeniu było rzadko spotykane. Pana Piotrka poznałam osobiście parę lat potem, kiedy omawiałam z nim szczegóły własnej imprezy weselnej.

Miły i pomocny człowiek osobiście, a na imprezie weselnej Człowiek (nomem omen) Orkiestra.

Jeżeli planujecie ślub i zadajecie sobie pytanie: „orkiestra czy DJ na wesele?” – ten tekst może Wam pomóc. Zapraszam do czytania.

Plusy DJ-a na wesele

A: Czy DJ na wesele to dobry pomysł? Jakie zalety ma wynajęcie DJ-a na wesele?

P: DJ to kopalnia muzyki i możliwości stworzenia niepowtarzalnego klimatu na weselu, ale wtedy i tylko wtedy gdy w to co robi wkłada całe serce, wiedze muzyczną i jak dobry psycholog potrafi słuchać oczekiwań pary młodej.

DJ na wesele ma być jak najlepszy przyjaciel i swoim doświadczeniem zaangażowaniem pokierować pary tak, aby ten dzień był niezwykłym przeżyciem.

Dysponując profesjonalnym sprzętem i oświetleniem można stworzyć klimat. Jednak pomysłu doświadczenia i energii prowadzenia wesela każdy DJ musi nauczyć się sam – aby być oryginalnym i niepowtarzalnym a zarazem rozpoznawalnym.

Sposób prowadzenia , elokwencja, uśmiech, wyważony humor i praca z mikrofonem tego wszystkiego oczekują Młodzi i jeśli DJ już podczas powitania przekona gości weselnych do siebie to już 50 procent sukcesu.

Do wesela należy się solidnie przygotować poznając w pierwszej kolejności oczekiwania pary młodej, status czy sytuacja w rodzinie. Wszystko po to by nie popełnić gafy (rozwód, śmierć).

Moim pomysłem i radą dla par jest założenie specjalnego zeszytu weselnego. W nim oprócz muzycznego repertuaru stworzyć listę gości.

Wręczając zaproszenie ślubne można zapytać parę o jeden ulubiony przebój lub zespół. Nie po to by stworzyć playlistę (co na pewno jest przydatne), ale ułatwić kwestię dedykacji podczas wesela. Jeśli Para Młoda będzie chciała podziękować wybranym gościom to nie będzie musiała się zastanawiać jaki upominek muzyczny zadedykować, co zazwyczaj jest dużym problemem. W ten sposób uzyskamy przysłowiową wisienkę na torcie.

Musimy przygotować plan wesela, zwracając szczególną uwagę na wszystkie niespodzianki które mogą się pojawić tj. tort, podziękowania dla rodziców, rocznice urodzin i ślubu czy kulinarne –  prosiaczek ,dziczyzna bądź występy muzyczne gwiazd lub zaproszonych gości i przemówienia. Oczywiście najlepiej zastanowić się nad muzycznym podkładem do tych wszystkich atrakcji.

dj czy orkiestra na wesele

Wesele 2021

A: Jak przyszłe Pary Młode radzą sobie z obecną sytuacją? Czy zauważył Pan spadek liczby zapytań na wesela w 2021 roku?

P: Podczas pandemii na pewno spadła liczba gości, wiele par przekłada wesela na bezpieczny ich zdaniem termin, ale przecież życie potrafi pisać swój scenariusz.

Mam jeszcze kilka wolnych terminów na wesela w przyszłym roku, bo nigdzie się nie reklamuję.

Wszystkie wesela wynikają z rekomendacji z poprzednich dobrze poprowadzonych, a także opinii na forach internetowych. Za te wszystkie ciepłe i piękne wpisy wszystkim parom i gościom baaardzoo serdecznie dziękuję.

A: Jak przygotować się do rozmowy z DJ-em? Co ustalić z DJ-em na wesele? O co pytać? Na co uważać przy podpisywaniu umowy?

P: Podczas spotkania z DJ-em na wesele należy zwrócić uwagę na:

 • staż pracy, osiągnięcia
 • kulturę osobistą, prezencję, łatwość nawiązywania kontaktu czy umiejętność słuchania i przedstawienia konkretnych propozycji spełniających oczekiwania Pary Młodej
 • prawo do publicznego odtwarzania muzyki na weselu
 • zarejestrowaną działalność gospodarczą
 • ubezpieczony sprzęt muzyczny
 • rodzaj preferowanej muzyki i styl prowadzenia wesela
 • czy w razie nagłej sytuacji tj. zdarzeń losowych ma zmiennika, który na tych samych zasadach spełni ustalone warunki
 • DJ musi mieć wiedzę gdzie i w jakich warunkach odbędzie się wesele, jakiego sprzętu użyje do wykonania zamówienia
 • oświetlenie sceniczne i czy to jest wliczone w całkowity koszt usługi
 • czy jadąc w długą drogę (np. powyżej 100km) będzie miał możliwość zakwaterowania i wyżywienia (kto pokryje koszty pobytu – kwestia umowy)
 • czas wykonania usługi weselnej
dj na wesele

Wesele jest dla gości

A: O jakie rodzaje muzyki najczęściej proszą narzeczeni? Pojawiają się jakieś niespotykane gatunki muzyki, które dominują wesele?

P: Świat muzyki jest tak wielki, że wszystko może się pojawić.

Najważniejsza moim zdaniem jest jedna zasada: wesele jest dla gości i to oni są wyznacznikiem szczególnego i niepowtarzalnego klimatu.

Jednak po to rozmawiam i słucham oczekiwań Pary Młodej, aby w mądry i przemyślany sposób prowadzenia wesela spełnić wszystkie ich oczekiwania.

Na weselu powinna dominować przede wszystkim muzyka taneczna – od lat 60, po nowości – mieszanka stylów i rytmów.

Całą muzyczną atmosferę tworzymy już na samym weselu obserwując zachowanie gości i wykorzystując zdobyte doświadczenie.

Nieraz wszystkie ustalenia biorą łeb, bo goście oczekują czegoś zupełnie innego.

DJ i Wodzirej weselny w jendym

A: Jak sobie Pan radzi z tłumem gości weselnych, którzy chcą żeby Pan zagrał tą jedną jedyną piosenkę na życzenie?

P: Nie ma większego szczęścia niż podbite serca skandujących gości weselnych roztańczonych na parkiecie.

Składam serdeczne podziękowania za cudowną atmosferę i z największą przyjemnością spełniam życzenie. Tworzy się wtedy niezwykła więź, zaufanie i radość, co pozwala poprowadzić ich dalej w świat muzyki.

dj czy zespół na wesele

Porady weselne

A: Ma Pan jakieś rady dla przyszłych Nowożeńców?

P: Rada dla par – jeśli przygotowujecie się do tego jedynego wymarzonego dnia pomyślcie o odpowiednim miejscu, liczbie i rodzaju gości.

To pozwoli na wstępie określić jaki rodzaj muzyki może się pojawić. Stwórzcie zeszyt weselny z listą gości, preferowaną muzyką i ulubionymi hitami.

Wszystkim parom życzę miłości, szacunku, zaufania i spełnienia marzeń, a także spokoju, nutki szaleństwa i tego wszystkiego co niesie ze sobą słowo szczęście.

A: Dziękuję za rozmowę!

Zobacz również