Rozmowa z managerem sali weselnej. Poradnik ślubny #2

sala weselna Salata
Sala Weselna pod Wiatrakami

Pani Katarzyna Socha jest managerem Sali Bankietowej Pod Wiatrakami w Salacie (fanpage sali), w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim.

Kiedy zaczęłam pisać poradnik weselny pierwszą osobą, o której pomyślałam była Pani Kasia.

Dokładnie 3 lata temu kiedy wraz z moim narzeczonym byliśmy na etapie poszukiwań sali, trafiliśmy do tego domu weselnego. Pani Kasia od razu skradła nasze serca.

Od początku do końca organizacji naszego wesela opiekowała się nami. Doradzała, uspokajała, odpowiadała na nasze najgłupsze pytania – wszystko ze szczerym uśmiechem i życzliwością.

Poszukiwanie sali weselnej, to najczęściej pierwszy krok w organizacji uroczystości ślubnej. Wystrój sali, styl, parkiet, parking to ważne kwestie. Jednak moim zdaniem najważniejsi są ludzie, z którymi będziemy współpracować podczas najważniejszego dnia.

Dzisiaj Pani Kasia (K) zgodziła się odpowiedzieć na moje pytania (A), które pomogą Wam szukać idealnie dobranej pod Was sali weselnej.

Jest to drugi artykuł z serii poradników ślubnych. W pierwszym poradniku dostępnym pod tym linkiem, rozmawiamy o wyborze DJ-a na wesele.

Wesela 2021

A: Jak wygląda organizacja wesel na sezon 2021? 

K: Sezon 2021 – niestety wszyscy czekamy na jakieś wiadomości, na chwilę obecną na podstawie wesel planowanych na styczeń i luty można zauważyć duże zmęczenie, irytację wynikającą z panującej sytuacji. Niektórzy ustalają awaryjny termin, inni czekają z decyzjami odnośnie nowej daty na oficjalne uwolnienie branży.

Mamy też Parę która realizuje plan samej ceremonii ślubnej, nie mogąc lub nie chcąc już dłużej czekać.

Niestety pierwszy raz jesteśmy bezradni i jak wszyscy z niecierpliwością czekamy na podanie jakichś konkretnych dat i wytycznych.

Pary pytają nas o limity, ale nikt nie wie jak sezon 2021 będzie wyglądał, czy będzie to odwzorowanie pierwszych wytycznych z 2020.

Każda Para ma stworzoną listę Gości i zwleka z proszeniem do ostatniej chwili, chcąc uniknąć tzw. odpraszania Gości.

Wszyscy mamy nadzieję, że od kwietnia uda się ruszyć, gdyż branża dłużej takiego przestoju nie wytrzyma.

Wszyscy mamy swoje zobowiązania, ostatni rok niestety pokazał, że niczego nie możemy być pewni i tylko możemy mieć nadzieję.

sala bankietowa salata

Kameralne wesele

A: Czy zmniejszyła się ilość zapytań na ten sezon? Czy pary decydują się na bardziej kameralne wesela?

K: Odnośnie nowych zapytań, zgodnie z innymi usługodawcami twierdzimy, że jest ich mniej.

Młodzi wyczekują, obserwują sytuację. Rozmyślają nad wielkością obiektu, zamianą zespołu na DJ-a oraz sensem zamawiania kamerzysty, fotografa czy inwestowania w inne dodatkowe atrakcje, które pierwotnie rozważali przy planowaniu dużego przyjęcia.

Zastanawiają się kiedy będzie bezpieczny czas, wszyscy wiemy, że jest to uroczystość, którą planuje się z dużym wyprzedzeniem.

Jedna z moich Par która przekładała termin z 2020, powiedziała, że chce mieć ślub i wesele na własnych warunkach, aby nie musieć nikomu podporządkowywać się i dostosowywać do odgórnych zaleceń.

Trzymam kciuki, aby nam się to udało i oby nowy rok generował mniej stresu związanego z organizowaniem uroczystości w tych niepewnych czasach pandemii.

sala weselna pod wiatrakami

Idealna sala weselna

A: Jak szukać wymarzonej sali na wesele? Gdzie szukać sali weselnej?

K: Odnośnie wymarzonej sali weselnej – tutaj nie będę na pewno obiektywna.

Po pierwsze należy zrobić listę Gości i w odniesieniu do niej szukać sali. Ważne, aby wybrany obiekt w przypadku zmniejszenia liczby Gości (z czym większość sal mierzyło się w 2020 roku) udało się także ładnie wypełnić i zagospodarować. Na przykład innym rodzajem stołów czy proponowanym ustawieniem.

Każda Para zwraca uwagę na coś innego, zgodnie ze swoją wizją uroczystości. Dla mnie to:

 • menu z kosztorysem,
 • obecność podczas uroczystości osoby, z którą wszystko omawialiśmy (na przykład managera sali – wielu Młodych to uspokaja),
 • ostateczny termin podania liczby Gości,
 • wielkość obiektu,
 • czy parkiet i sala jadalna ma być razem czy osobno,
 • wielkość i monitoring parkingu,
 • styl sali – to już kwestia indywidualna każdej pary i ich pomysłu.

Udając się na objazd sal czy restauracji pomocna będzie lista interesujących zagadnień. Pomaga to później w dokonywaniu porównań i selekcji lokali, które widzieliśmy.

Pamiętajmy, nie ma głupich pytań, jeśli coś budzi obawę lub nas nurtuje, to jest czas żeby o wszystko wypytać.

Trafiają do nas Pary, które były naszymi Gośćmi, z polecenia, ale i całkiem z przypadku odnajdując wizytówkę w sieci.

Obecnie wyraźnie widać, że umiejscowienie obiektu blisko miejsca zamieszkania nie jest tak ważne dla Młodych. Obserwujemy dość często przemieszczanie uroczystości z odleglejszych rejonów, aby zaskoczyć Gości innym obiektem i aranżacją.

wystrój rustykalny

Rozmowa z managerem sali weselnej

A: Jakie wskazówki i rady ma Pani dla przyszłych Par Młodych? O co pytać na sali weselnej?

K: Oprócz powyżej wspominanych kwestii, oto lista pytań, które warto zadać managerowi sali weselnej:

 • pamiętajmy o liście Gości także na noclegi. Jeśli będzie ich dużo to czy lokal ma możliwość przenocowania takiej liczby osób (lub czy w pobliskim sąsiedztwie są miejsca noclegowe)?
 • Czy można zorganizować śniadanie/posiłek dla Gości?
 • Jak wygląda doba hotelowa – czy może zostać przedłużona choćby do godziny rozpoczęcia poprawin?
 • Jeżeli mamy wśród Gości rodziców z małymi dziećmi w wózkach lub osoby mające trudności w przemieszczaniu to czy jest to kompleks na jednym poziomie? Ułatwi to przemieszczanie.
 • Osoby planujące poprawiny niech zwrócą uwagę czy mogą podać oddzielną liczbę Gości na wesele i na poprawiny? Do kiedy muszą to zrobić? Bardzo często część Gości decyduje o przybyciu na poprawiny w trakcie lub przy opuszczaniu przyjęcia weselnego.
 • Kwestia płatności i jej rozłożenie.
 • Czy na obiekcie odbywa się jedna czy więcej uroczystości w tym samym czasie? Jeśli więcej to jak rozwiązane jest to logistycznie? (zwłaszcza biorąc pod uwagę obecną sytuację)
 • Czy można zamknąć teren obiektu? Szczególnie dotyczy to przyjęć z większą liczbą dzieci. Uniemożliwi im to opuszczenie terenu obiektu bez wiedzy rodziców.
 • Czy w menu dostępne są dania wegańskie/wegetariańskie/bezglutenowe?
 • Od kiedy możemy wejść na obiekt? Czy może być on udostępniany dekoratorce? Jest to istotne zwłaszcza dla Młodych, którzy podejmują się dekorowania sali weselnej samodzielnie.
 • Czy można dostarczyć samodzielnie nalewki, wyroby na stół wiejski? Niektóre Pary nie wyobrażają sobie swojej uroczystości bez konkretnych wyrobów.
 • Czy nasze rzeczy i jedzenie po weselu musimy zabrać od razu po uroczystości? Czy jest możliwość przechowania jedzenia w chłodniach?
 • Czy możemy liczyć na pomoc przy spakowaniu jedzenia przez obsługę? Pamiętajmy, że zarówno Para, jak i najbliżsi często są zmęczeni i taka pomoc może być bardzo przydatna.
 • Jaki jest czas trwania uroczystości i ewentualne dodatkowe opłaty? Wszystko to jest ważne przy kalkulacji całości.
 • Czy obiekt ma zabezpieczenie w postaci agregatu prądotwórczego?
sala bankietowa salata

Atrakcje na wesele

A: Czym zaskoczyć gości weselnych? Czy pojawiają się pomysły weselne inne niż fotobudka, wiejski stół czy zimne ognie?

K: Coraz popularniejsze stają się zewnętrzne bary prosecco, automatyczny barman czy bary sushi ustawione samodzielnie lub obsługiwane przez sushi mastera.

Dodatkowe strefy chill, pokazy taneczne, gimnastyczne itd.

Należy jednak pamiętać, aby atrakcje nie przyćmiły nam całej uroczystości i jej idei.

To Para Młoda powinna być w centrum. To jest Ich dzień.

A: Dziękuję za rozmowę!

stół wiejski
sala bankietowa salata

Zobacz również